Komteska

Užívání bylin

Užívání bylin - Pomáhá na alergie?

Ano, pomáhá, a dokonce jsou mezi bylinami takové, které jsou schopny ji odstranit. Samozřejmě je třeba počítat s dostatkem času.

bylinky

Nejprve je třeba si zjistit, na co je dotyčný alergický, a pokusit se konkrétní alergen vyloučit podle hesla: „Když mám alergii na šéfa, změním zaměstnání.“ Tedy když má někdo alergii na mléko, musí hledat jiné alternativy. Tady chybují mnozí rodiče, kteří si myslí, že „do toho dítěte nějak ten vápník dostat musí“. Nutí mu mléko, i když jsou nepříznivé reakce evidentní. Obdobné to bývá u ovoce. Lidé si nakupují mnoho ovoce pod tlakem reklamy.

Přitom někteří po něm mají alergické reakce v podobě vyrážky, svědění či průjmu, ale vůbec je nenapadne, že si tím škodí. Tehdy je dobré ovoce vynechat a kvůli vitaminům jíst raději zeleninu, která je obvykle bezproblémová. Čili úprava diety je jednou z cest jak se zbavit alergických projevů. Známe to například z bezlepkové, žlučníkové a cukrovkové diety, které musí dodržovat také velká spousta lidí.

KOLIK ZNÁME ALERGENŮ?

Alergenů je neskutečně mnoho. Nejsou to jen ty obligátní „prach, pyl a roztoči“, jak říkají mnozí lékaři, ale je to obvykle mnohé z toho, co jíme, pijeme a vdechujeme. Třeba cigaretový kouř, smog, někomu vadí laky a ředidla. Alergenem může být například i pach ztuchlého sena, zeď a trámy napadené plísní, ale i pach chemikálie, kterou se ta plíseň likvidovala.

Je známa alergie na chlad, na potraviny. Někdo může hrášek, ale nesmí fazolky. V potravinách se skrývá opravdu velké množství možných alergenů, od konzervačních přísad přes barviva až k některým „zlepšovačům chuti“, prostě mnoho „éček“, ale i některé kyseliny obsažené v džemech a marmeládách. Zmíním se ještě, že někomu vadí kečup. Nedají se vyjmenovat všechny rizikové podněty, navíc co je pro někoho alergen, druhému vůbec neublíží. Na někoho může jako alergen působit barvivo i látka samotná, kterou nosí na těle, a znám mnoho klientek, které jsou alergické na kosmetiku třeba i vyhlášených značek.

bylinky

KTERÉ BYLINY POSLOUŽÍ

Pokud se podařilo vytipovat alergen a vyloučit ho z diety, situace je snazší. V opačném případě je zapotřebí posílit orgány, které mají na starosti zpracování potravin, tedy játra a slinivku. Při jejich lepší činnosti se nepříznivé reakce nemusí projevit. Vybíráme z následujících bylinek pro játra: čubet benedikt, jablečník, zeměžluč, vachta trojlistá, smil písečný, ostropestřec mariánský, šalvěj, saturejka, dobromysl, je jich mnoho a já se snažím nabídnout ty snadno dostupné.

Slinivkové jsou třeba čekanka, pampeliška, jestřabina, pýr (oddenek) a oman pravý. Opět je podobných bylinných drog více, ale pro naše použití postačí tento výběr, ze kterého si zvolíme jednu. Obvykle jsou hořké, a proto není dobré přehánět ani počet, ani dávku. Také je možno použít některé již standardně namíchané bylinné směsi podle rady bylináře nebo magistra.

UNIVERZÁLNÍ RADA

Řekl bych, že univerzální rada existuje. Během své asi patnáctileté praxe jsem si všiml, že všichni alergici jsou „ledvináři“. Do jisté míry je to i logické, protože nedokáže-li ledvina jako důležitý čisticí orgán z těla vyloučit působky alergenů, pak se tyto mohou projevit alergií. Neznamená to, že všichni ledvináři jsou alergici, ale obráceně to platí.

JEDEN Z PŘÍPADŮ

Před několika málo lety mne navštívila jedna maminka, abych jejího asi čtrnáctiletého syna léčil z alergie. Vyrobil jsem pro něj bylinný čaj, který obsahoval jednu položku jaterní, jednu slinivkovou a několik ledvinových. „Tento čaj mu dávejte třikrát nebo aspoň dvakrát denně po dobu šesti týdnů,“ poradil jsem. Tatáž maminka přišla na jaře a sdělovala mi s nadšením: „Tohle byla naše první zima bez alergie. Já vím, že ty byliny to nemohly udělat, a nevím jak je to možné, ale byl naprosto v pořádku!“ S pousmáním jsem jí poradil, aby už nehledala pomoc u bylináře, když to jeho byliny nemohly udělat.

bylinky

VYBERTE SI TO, CO VÁM PROSPĚJE

Vám ale poradím soubor bylin na ledviny a močové cesty (jsou shodné) a můžete z nich vybírat: oddenek pýru, celík zlatobýl i gigantea, nať vřesu, tužebník jilmový, truskavec, přeslička rolní, jehlice trnitá, plavuň a brusinkový list nebo nať. Vyberte si z tohoto souboru dvě tři byliny, které jsou vám nějak sympatické; nejsou toxické a snášejí se mezi sebou, udělejte si z nich nálev a pijte jej teplý 3x denně.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!