Komteska

Líska obecná

Líska obecná (Corylus avellana L.)

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis
Nenáročný užitkový keř, vzácně strom s šedohnědou borkou. Listy má řapíkaté, podlouhle vejčité, poněkud zašpičatělé, dvakrát pilovité a zvláště na rubu roztroušeně chloupkaté. Květy prašníkové se objevují zjara v převislých jehnědách, kdežto květy pestikové jsou směstnané do květenství podobných pupenům, z jejich vrcholů vyčnívají nitkovité, červené čnělky. Je to rostlina jednodomá. Plody jsou kulovitě vejčité oříšky s osemením skořicově hnědým. Kvete v březnu a v dubnu.

Výskyt
Líska je rozšířena v Evropě; u nás je poměrně hojná ve světlých listnatých hájích jako křovinatý podrost a pěstuje se i v zahradách.

Užívaná část
List (Folium avellanae)

Sběr a úprava
Listy se sbírají v červnu a v červenci. Rychle se suší. Umělou teplotou nejvýš do 40°. Droga je bez pachu, chuti slabě svíravé a poněkud hořké.

Účinné látky a působení
Obsahuje malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty. Tyto látky působí spazmolyticky a uklidňují střevní peristaltiku.

Užití
Vnitřně jako spazmolytikum a diuretikum (2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Též k přípravě chutného čaje s diuretickým účinkem při chorobách dolních cest močových. Dnes je to droga zastaralá a málo užívaná.

Poznámka
Lískové oříšky se odedávna vykupují jako olejnaté plody. Listy se dnes používají k přípravě kosmetických výrobků. Nahrazují hojně užívané listy vilínu virginského.

Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum


 

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!