Komteska

Kopřiva


 Kopřiva je plevelná rostlina a většina zahrádkářů se ji snaží ze svého pozemku vymýtit. Pro mnohé z nás jsou její žahavé chloupky opravdu »postrachem«, ale když se na kopřivu podíváte z té lepší stránky, může vám hodně pomoci při nemocech. Přestaňte se jí bát a začněte s ní »spolupracovat«!

 

Bacha na tu příkopovou!

Začněte ji sbírat, nejlépe v jarních měsících – teď je k tomu příhodná doba. Pravdou je, že její »žahadla« mohou způsobit alergickou reakci, proto na ni běžte raději v rukavicích. Vybírejte ty mladé kopřivy, které rostou na prosluněných místech. Vyhýbejte se příkopům a sběru u silnic (i místům, kde se kopřivě podezřele daří, tyto lokality bývají ve velké míře zamořeny dusičnany), tady rostlinky příliš zdravé nebudou. Můžete si udělat hezkou procházku, vyrazit do přírody a spojit ji se sběrem bylinek.

 

Na rány jako dělaná

Po usušení kopřiva své dráždivé látky ztrácí a působí protialergicky. K nejdůležitějším látkám, které kopřiva obsahuje, patří chlorofyl – má protizánětlivý a hojivý účinek. Máte problémy s vysokým krevním tlakem? Vezměte jed na to, že tahle žahavka jej sníží. Sníží i vysokou hladinu cukru, je tedy vhodná i pro diabetiky. Rozhodně v ní můžete hledat i vitamín C.

 

Pročistěte se!

Kdy jindy pročistit organismus než na jaře. Pijte čaje, zkuste si naordinovat vlastní kúru a alespoň tři týdny čaj z kopřiv popíjet – z vašeho těla se odplaví velké množství škodlivých látek (pijte alespoň tři šálky denně, jeden ráno nalačno a další dva během dne). Budete se cítit velmi pružně, svěže a mladě. Použít ji můžete ale také zevně. Pakliže máte problémy s vlasy –  mastí se vám nebo vám padají. Připravit se dají tinktury, oleje, koupele. Vhodné jsou například při bolesti zad.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!