Komteska

Bylinky Z-Ž

bylinky Z-Ž

Zázvor Lékařský
Zingiber officinalis

Zázvor lékařský, významná čínská bylina, se na Západě používá po více než dva tisíce let jak v lékařství, tak při vaření. Tradičně se přidával do mnoha komplexních léků ke snížení toxicity nebo vedlejších účinků. Je to tropická rostlina, ale v chladnějším podnebí se dá pěstovat jen ve sklenících.

Jako bylina se silnými hřejivými účinky je zvláště vhodný při rýmách a nachlazeních nebo jako prostředek povzbuzující oběhový systém. Pomáhá zmírňovat nevolnost, takže se dá užívat při cestování nebo ranních nevolnostech. Je to také uklidňující lék na zažívání, který omezuje plynatost a poruchy trávení.

Využívá se kořen a silice.Zlatobýl obecný
Solidago virgaurea L.

Tuto léčivou rostlinu najdeme na okrajích lesů, v příkopech, na stráních a pasekách. Košatá lodyha je obsypaná zlatožlutými květy a dosahuje výšky asi 80cm.

Květy se sbírají od července do října. Používáme ji při onemocnění střev a krvácení střev. Především je však zlatobýl vychvalován jako vynikající léčivka při chorobách ledvin.

Květy a listy zlatobýlu mají ochlazující účinky, a protože rostlina odvodňuje, doporučuje se při každé chorobě ledvin a močového měchýře.

Zlatobýl je výborný na nemoci ledvin.

Zlatobýl spolu se svízelí a pitulníkem žlutým nebo hluchavkou bílou, dobře působí i při svrašťování ledvin a při léčbě umělou ledvinou.

Všechny duševní pocity mají vliv na činnost ledvin. Proto po nějakém duševním šoku, ať již jde o smrt milované osoby či jiné neštěstí, jsou nejvíce zatíženy ledviny.

Zlatobýl se osvědčil jako léčivá bylina, která velmi dobře ovlivňuje citový život člověka. Měli bychom proto při zklamáních a jiných duševních zátěžích bezpodmínečně pít čaj z této byliny.

Anděl léčivých rostlin stojí v bezprostřední blízkosti zlatobýlu. Utišující účinek této rostlinky při těžkých citových hnutích cítíme tak, jako by nás jeho ruka hladila. Už samotný pohled na zlatobýl v přírodě působí uklidňujícím dojmem. měli bychom být vděční za to, že ve své blízkosti máme rostlinu, která má takové vlastnosti.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ

Příprava čaje:

Jedna čajová lžička vrchovatě naplněná na 1/4 litru vody. Spaříme a necháme krátce vyluhovat. Ze zmíněné čajové směsi (zlatobýl, svízel, pitulník) vezmeme taktéž jednu vrchovatě naplněnou lžičku a pak následuje stejná příprava.


Ženšen
Panax ginseng

Ženšen je na Západě znám od dob Marca Pola, i když v širší míře je využíván teprve od osmnáctého století. Číňané používají kořen této rostliny jako energetické tonikum už nejméně pět tisíc let a dnes tvoří základ mnoha patentovaných léků. Většina prodávaných kořenů pochází z vypěstovaných rostlin, v přírodě se vyskytují jen vzácně.

Toto silné energetické tonikum je u Číňanů pokročilého věku v oblibě již po staletí. Je to také dobrý plicní lék a může pomoci uspíšit uzdravení při chronických průduškových onemocněních.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
V těhotenství se vytněte vysokým dávkám a dlouhodobějšímu užívání. Berete-li ženšen pravidelně, je nejlépe vždy po pár měsících bylinu nakrátko vynechat a omezit ostatní bylinné povzbuzující prostředky a kofein.


05.03.2006 13:58 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky T-Y

Terčovka Úzkolistá
Echinacea angustifolia

Američtí domorodci užívali terčovku úzkolistou při léčbě hadích uštknutí, horeček a zranění a bylina se brzy stala populární i u prvních osadníků. Dnes je oceňována jako významný prostředek pro posílení imunity. Má navíc antibakteriální účinky, takže je velmi vhodným lékem na téměř každé infekční onemocnění.

Kdykoli se vyskytne nějaká infekce – virová, bakteriální či plísňová -, může pomoci kořen terčovky úzkolisté. Je to velmi účinný lék při nachlazení, chřipce a ledvinových infekcích. Může prospět i při virové artritidě a bolestech v krku. Dá se též užívat externě a některá kožní onemocnění.Tužebník Jilmový
Filipendula ulmaria

Ve třicátých letech minulého století byly z tužebníku poprvé extrahovány protizánětlivé chemické sloučeniny salicyláty a v roce 1890 se objevil první patent na lék na světě v podobě “aspirinu”, který své jméno převzal ze starého latinského názvu tužebníku Spiraea ulmaria. Bylina byla vždy oblíbeným prostředkem na horečky a revmatické bolesti, který navíc na rozdíl od moderního aspirinu nedráždí žaludeční sliznici.

Tužebník je jako dobrý uklidňující lék na žaludek prospěšný při gastritidě, žaludečních nevolnostech a mnoha jiných zažívacích obtížích. Je také výborným protizánětlivým prostředkem při artritidě a revmatických stavech.

Používá se nať.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Tužebník obsahuje hodně salicylátů, proto ho neužívejte při alergii na aspirin.


Tymián Obecný
Thymus vulgaris

Tymián je bylina s výbornými antiseptickými účinky na dýchací ústrojí a po staletí byl používán k léčbě bronchitidy a úporných kašlů. Někteří vědci tvrdí, že jeho jméno pochází z řeckého slova znamenajícího „odvaha“. Protože je to bylina se silně povzbuzujícími vlastnostmi.

Tymián je důležitým lékem při respiračních onemocněních, zároveň je i bylinou vhodnou na zažívání. Je hřejivý a svíravý při zastuzení žaludku a průjmech. Olej je výrazně antiseptický a proti-plísňový a hodně zředěný se dá používat k ošetření ran.

Využívá se nať a silice.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
V těhotenství se vyhněte vysokým dávkám.


Violka Trojbarevná
Viola tricolor

Tato bylina byla kdysi oblíbeným doplňkem nápojů lásky, zatímco staří Řekové ji používali ke zmírňování hněvu a utišení bolestí hlavy. Rostlina byla pokládána za symbol příjemných myšlenek. Odedávna se také užívala jako respirační lék.

Violka je účinný prostředek na vykašlávání při průduškových kašlích a může prospět při celé řadě infikovaných či zanícených kožních projevů. Je to mírné, čistící diuretikum a obsahuje rutin, což je dobrý regenerační prostředek pro stěnu vlásečnic.

Violka obsahuje saponiny, které mají silné čistící účinky. Uklidňuje také zanícené tkáně a posiluje krevní cévy.

Využívá se nať.


Vodilka Kanadská
Hydrastis canadensis

Vodilka, jako jeden z nejoblíbenějších léků na zažívání u původních indiánských kmenů, se stala miláčkem bylinářů devatenáctého století jak v Americe, tak i v Evropě. Osadníci ji žvýkávali při zánětech v ústech a žaludeční nevolnosti, i když její hořká chuť by většinu současných nemocných odradila. Vodilka patří do čeledi pryskyřníkovitých a roste pouze v teplém podnebí.

Jako účinný lék proti katarům a prostředek povzbuzující játra je vodilka vhodná při mnoha respiračních, digestivních a menstruačních obtížích a může se používat i externě při některých kožních chorobách.

Využívanou částí vodilky je kořen.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Nepoužívejte v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.


Yzop Lékařský
Hyssopus officinalis

Yzop byl starými Řeky používán jako lék na astma a katar, i když rostlina, o níž hovoří biblické „očisti mne yzopem a budu čistý“ (Žalm 51), je spíše určitá odrůda majoránky. V minulosti se yzop též používal při léčbě některých forem epilepsie. Je to půvabná, keřovitá rostlina, užitečná na zahradě k odpuzování bělásků zelných.

Yzop je domácí ve Středozemí a ve střední Asii. U nás se pěstuje jako koření nebo jako léčivá rostlina. Je to vytrvalá, bohatě větvená bylina. Dolní část lodyhy dřevnatí. Listy jsou skoro přisedlé, čárkovitě kopinaté. Z úžlabí horních listů vyrůstají květy. Celková výška rostliny je až 50 cm. Kvete od července do září.

Podle barvy květů se ještě rozlišují různě formy. Rostlina patří do čeledi hluchavkovitých.

Yzop je cenný respirační lék a je zvláště vhodný pro děti. Je to hořký povzbuzující prostředek, který se může užívat při poruchách zažívání.

Používá se nať a silice. Rostlina obsahuje hlavně silici, třísloviny a další látky. Používá se jako expektorans, stomachikum a antihidrotikum.

Droga má kafrový pach a hořkou chuť.


05.03.2006 13:56 - Bylinky - trvalý odkaz

švédské byliny

Švédské byliny

Složení švédských bylin

Ingredience:

...10g aloe (můžeme použít i kořen hořce nebo prášek z pelyňku pravého)
...5g myrhy(Gummiresina myrrha)
...0,2g šafránu
...10g listu senny (Folium sennae)
...10g kafru (Camphora naturalis) (smíme použít poze přírodní kafr)
...10g kořene reveně (Radix rhei)
...10g oddenku zedorie (Rhizoma zedoriae)
...10g many
...10g theriaku (Theriak venezian) (starý lékařský univerzální prostředek, mnohasložková směs vonných drog)
...5g kořene pupavy (Radix carlinae)
...10g kořene anděliky (Radix carlinae)

Příprava:

Švédské byliny naplníme do dvoulitrové láhve, zalijeme 1,5 litrem 38-40% pálenky a vše necháme na slunci nebo v blízkosti kamen stát 14 dní.

Každý den protřepeme, stejně jako když odléváme do menší láhve nebo odebíráme k použítí.

Bylinky mohou zůstat v nálevu šest týdnů i déle. Potom tekutinu plníme do menších lahviček.

Takto můžeme elixír uchovat i několik let. Čím déle leží, tím je účinnější.

Recept na tuto čajovou směs se našel ve spisech po smrti slavného švédského lékaře dr. Amsta.

Jako stočtyřletý měl nešťastný úraz při jízdě na koni. Jeho rodiče a prarodiče dosáhli též patriarchálního věku.

Používají se na tyto nemoce: břišní tyf, otravu z masa, žloutenku, neprůchodnost střev, vybouleniny tmavočervených jizev, bolesti hlavy, onemocnění čelních dutin, zápal plic, hnisání čelních dutin, otoky nohou a chodidel, zdeformované klouby nohou i rukou, onemocnění ledvin, modřiny, krevní podlitiny, píchnutí hmyzem, žlučníkové záchvaty, ztracený sluch, zánět středního ucha, poranění obličeje, poranění očí, epilepsii, zlomeniny všech kostí, zápal mozkových blan, úrazy hlavy, koktání a jiné poruchy řeči, zánět slizových váčků, odchlípnutí sítnice, pórovitá sítnice, povzbuzení žaludku a žlučník, únava, malátnost, skleslost, rýma, nemoci průdušek, chřipka, ledvinová kolika, revmatismus, dna, vymknuté klouby, gastritida, nemoce slinivky břišní, skvrnky, bradavice, lišeje, cévní nádor, kuří oka, hemeroidy, hučení a zvonění v uších, všechny choroby žaludku a střev, koliky, špatné trávení, choroby jater a ledvin, trombóza, zánět žil, záchvaty, závratě, obrna, rakovina, dýchavičnost, řezné rány, poruchy sluchu, ochablost svěrače, atrofie, hnisavé rány,...

Švédské bylinky jsou výborné i na prokrvení, posilnění paměti, pročištění krve.

Pomáhají udržovat zdraví a tvůrčí sílu i do vysokého věku. Přispívají k znovu-navrácení a zachování zdraví. Probouzejí životní elán a zvyšují životní energii.

Švédské bylinky mohou užívat i lidé, kteří mají alkohol zakázaný, neboť bylinky přebijí sílu alkoholu a tak jen ony mají léčivou moc. Je však lepší začít pomalu a postupem času zvyšovat dávky.


05.03.2006 13:47 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky Ř-S

Řebříček obecný
Achillea millefolium

Řebříček je odedávna známý jako prostředek na zástavu krvácení. Smotek z jeho načechraných listů přiložený na ránu má stahující účinky, které podporují srážení krve. Je to bylina vhodná zejména při hojení ran, jejíž latinské jméno je převzato od řeckého hrdiny Achillea, který ji právě takto používal. Rostlina měla též svůj význam pro předpovídání osudu a Číňané stonky řebříčku dodnes používají k vyjevování některých proroctví.

Ačkoli je řebříček účinný jako hojivá bylina, nyní se většinou používá při horečkách na uvolnění cév při vysokém krevním tlaku. Je to hořce chutnající, posilující léčivý prostředek pro zažíváním a přidává se do léků zmírňující menstruační a urologické poruchy.

Může způsobovat vyrážky.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
V těhotenství se vyhněte velkým dávkám.

Sibiřský Ženšen
Eleutherococcus senticocus

Sibiřský ženšen se jako léčivá rostlina používá poměrně krátkou dobu, teprve od třicátých let našeho století. Je zvláště vhodný pro překonání stresové zátěže života ve dvacátém století. Býval oblíbený jak u sovětských atletů, tak u řidičů nákladních aut na dlouhých tratích, kteří ho pravidelně užívali ke zvýšení vytrvalosti a zlepšení výkonnosti.

Ženšen je zvláště vhodný při všech stavech duševního a fyzického vypětí. Působí účinně, užijete-li ho před zkouškami nebo před rušným pracovním dnem.

Využívá se kořen.


Sluncovka Kalifornská
Eschscholzia californica

Sluncovka je běžná zahradní květina. Je to mírné a velmi prospěšné sedativum, zvláště vhodné na nespavost, dokonce i u dětí. Na rozdíl od některých druhů čeledi makovitých nemá žádné návykové vedlejší účinky a její užívání je absolutně bezpečné.

Tato bylina, jako mírné sedativum pro nervovou soustavu, působí výborně při nespavosti, nadměrné úzkostlivost či napětí. Je možné si na ní kdykoli pochutnat v podobě čaje z usušené nati. Velmi prospívá i při nadměrné činnosti zažívacího ústrojí.


Smetanka Lékařská
Taraxacum officinale

Smetanka se tradičně používá jako mocné diuretikum. Do repertoáru bylin se dostala poměrně nedávno. Je známo, že v Evropě se v lékařství využívá teprve od patnáctého století. Ačkoli se tato bylina obvykle řadí k plevelům, je vhodné jíst její mladé list v salátech.

Listy, bohaté na draslík, jsou silněji močopudné než kořen, Ten zase představuje výborný posilující lék na játra, vhodný při různých druzích zažívacích obtíží. Bylina je též dobrým čistícím prostředkem na kůži a při artritických obtížích.

Používá se celá rostlina.


Šišák
Scutellaria lateriflora

Virginský šišák se dostal do Evropy v sedmnáctém století z USA a byl znám jako „bylina na vzteklé psy“, protože se s ním léčila vzteklina. Dnes se bylina užívá při nervových poruchách společně s původním evropských druhem, Šišákem vroubkovaným, který má údajně podobné vlastnosti. Jméno je odvozeno od šešulí se semeny naběračkovitého tvaru, které připomínají historickou přilbu, šišák.

Využívá se nať.

Šišák je výborné sedativum a prostředek proti křečím, zvláště vhodným na všechny druhy nervového napětí, úzkostí, přecitlivělost, nespavosti a další problémy, související se stres


05.03.2006 13:41 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky P-R
Pupalka Dvouletá
Oenothera biennis

Olej z pupalky dvouleté se v posledních letech stal jedním z nejoblíbenějších prodávaných přípravků, a to díky svému vysokému obsahu gama-linolenové kyseliny. Tato nepostradatelná mastná kyselina je nezbytná pro zachování normálních tělesných funkcí, většina lidí se ji však naštěstí dokáže vytvářet sama. Výrazné žluté květy pupalky dvouleté můžeme běžně spatřit zjara podél cest, v lomech apod.

Extrahovaný olej ze semen má velice široké použití, včetně kožních onemocnění, poruch menstruačního cyklu, artritidy a alkoholismu.

Využívá se olej ze semen.Rozmarýna Lékařská
Rosmarinus officinalis

Rozmarýna je v Evropě už odedávna považována za povzbuzující bylinu, která pomáhá zahnat melancholii. Podle Gerarda ze šestnáctého století “umí srdéčko rozveseliti”. Tradičně sloužila jako projev pozornosti, dávali si ji navzájem milenci a byla pokládána na hroby. Své povzbuzující vlastnosti má díky chemickým látkám obsaženým v aromatickém oleji, který se extrahuje a používá v aroma-terapii.

Tato bylina je dobrým posilujícím prostředkem pro zažívání a lékem proti plynatosti a nadýmání. Pomáhá také povzbuzovat nervový systém a traduje se , že zlepšuje selhávající paměť. Zevně je éterický olej vhodný při artritidě, revmatismu a některých druzích bolestí hlavy.

Využívá se nať a silice.


Růže Šípková
Rosa canina L.

Růže šípková je bohatě větvený keř, dorůstající do výše až 3 m. Je rozšířena téměř po celé Evropě, severní Africe a západní Asii. Byla zavlečena i do severní Ameriky. U nás roste podél cest, v příkopech, křovinách, na slunných stráních, u plotů apod. Daří se jí až do výšky 1000 m.n m.

Pro sběr můžeme využít prakticky všechny druhy planě rostoucích růží.

V září a říjnu za suchého počasí sbíráme zdravé a tvrdé, sytě červené šípky. Tehdy mají nejvyšší obsah vitamínu C.

Suší se rychle při teplotě 60°C. Pomalu nebo při vyšších teplotách sušené ztrácejí vitamín C i barvu. Správně usušené šípky jsou oranžové až tmavě červeno-hnědé. Droga se skladuje na suchém, studeném místě, ve tmě.

Šípky jsou součástí Bylinného čaje. Čaj ze šípků je vhodným posilňujícím prostředkem např. při jarní únavě, dlouhodobých a infekčních chorobách apod.

Šípky obsahují ještě další účinné látky – A,B1,B2,P,K. Čaj se připravuje tak, že se dvě lžičky drcených šípků nechají hodinu louhovat v půl litru studené vody, potom se voda přivede do varu a znova se nechá 10 až 15 minut louhovat. Slévá se přes husté nekovové sítko nebo tkaninu.

Při styku s kovem nebo při delším stání na světle se ztrácí vitamin C.Rybíz Černý
Ribes nigrum L.

Rybíz černý je rozložitý keř. Planě roste v Evropě a ve vlhkých lesích Asie. U nás se ponejvíce pěstuje v zahradách. Volně roste na rašeliništích jižních Čech a na Slovensku.

Drogu získáváme z pěstovaného rybízu. V době květu nebo krátce po odkvětu, později pak po sklizni, obyčejně v červenci až v září, sbíráme zdravé mladé listy. Z jednoho keře ale nejvýše 20% listů, aby se neoslabil a nesnížily se výnosy.

Listy sušíme ve slabé vrstvě na dobře větraném místě ve stínu nebo při umělém teple nejvýše 40°C. V době plné zralosti – v srpnu až září – sbíráme plody, které se nejčastěji používají čerstvé. Spolu s rakytníkem, paprikou a petrželí patří k nejbohatším zdrojům vitaminu C.

Droga se přidává do čajových směsí, používá se při chorobách z nachlazení, kašli, černém kašli, revmatismu.

Šťáva z plodů má vysoký obsah vitamínů a zvyšuje pružnost cév a odolnost organismu. Listy i plody podporují látkovou výměnu. Jsou také výhodným exportním zbožím.


05.03.2006 13:38 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky M-P

Měsíček Lékařský
Calendula officinalis

V sedmnáctém století se měsíček pokládal za nejvhodnější léčebný prostředek na mor a morové rány. Díky svým silným antiseptickým účinkům byl možná skutečně mnohem účinnější než ostatní používané lektvary. Jeho jasně oranžové květy se považovaly za prostředek posilující srdce, zatímco prostý pohled na tyto oku lahodící rostliny se doporučoval na povznesení nálady.

Měsíček všichni dobře známe jako nenáročnou zahradní okrasnou rostlinu. Ne každý měsíček se ale hodí pro léčebné použití. Jo to sice rostlina velice nenáročná, ale pro racionální pěstování ji musíme věnovat dostatek péče.

Původem je z Středomoří a u nás se odpradávna pěstuje, občas i zplaňuje. Patří do čeledi astrovitých. Má přímou, hustě listnatou lodyhu se střídavými, podlouhle kopinatými a zpravidla celokrajnými listy. Dorůstá výšky 40 – 60 cm.

Jednotlivé květní úbory malí lysé lůžko, obvodové jazykovité květy žluté nebo oranžové barvy jsou uspořádány ve 3 – 3 řadách, případně někdy bývají květy plnokvěté. Vnitřní terčovité květy jsou obojaké a trubkovité.

Kvete od června do září, případně i déle, podle stavu počasí.

Plody jsou neochmýřené nažky, zpravidla srpovitě prohnuté a na hřbetě ostnatě bradavčitě.

Bílý, kůlovitý kořen je hustě větvený.

Obsahuje především karotenová květní barviva, nepatrně silice, saponin, hořčinu, hlykosidy a další látky. Květní droga má výrazný protizánětlivý účinek, podporuje hojení ran a má slabý chloleretický a spazmolytický účinek.

Měsíček, prodávaný nejčastěji v podobě krému z okvětních plátků, představuje užitečný antiseptický, proti plísňový a stahující lék na mnohé kožní problémy, záněty a menší zranění. Užíván vnitřně, působí jako účinný povzbuzující prostředek pro tvorbu žluče, prospívá zažívacímu ústrojí a může zmírňovat menstruační obtíže.

Droga má slabý pach, slanou chuť, trpkou a nahořklou.

Miřík Celer
Apium graveolens

Díky modernímu zemědělství se celer v dnešní době stal zeleninou dostupnou po celý rok. V minulosti se pěstoval jako sezónní potravina na zimu a počátek jara, kdy bylo málo čerstvé zeleniny. Používal se jako účinné pročišťovací bylinné tonikum. K lékařským účelům se využívají semena, která se sklízejí po odkvětu rostliny ve druhém roce.

Semena celeru jsou močopudná a jsou nejlepším lékem na odplavení kyseliny močové z organismu. Jsou zvláště vhodná při dně, artritidě a revmatismu. Mohou být účinný i při léčbě zánětu močového měchýře a s tím spojených obtíží. Tuto zeleninu si oblíbili hlavně muži, neboť je dobrým lékem na potenci.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Užívejte pouze semena, prodávaná k lékařským účelům, jelikož semena určená k pěstování jsou často ošetřena fungicidy. V těhotenství se vyhněte vysokým dávkám.Podběl Lékařský
Tussilago farfara L.

Podběl je vytrvalá rostlina s dlouhými plazivými oddenky. Je rozšířena prakticky po celé Evropě, severní Africe a Asii. Patří mezi první jarní květy, které rády vyhledávají po zimě oslabené včely. Úbory podbělu se někdy objevují už koncem února, nejčastěji v březnu a dubnu. Čerstvě rozvinuté úbory se stonkem do 1 cm se odtrhávají a nejlépe umělým teplem do 40°C se v tenké vrstvě suší. Kvalitní droga si má zachovat původní barvu a nesmí obsahovat příměsi.

Od konce května do července se sbírají čisté a zdravé listy. Suší se ve slabé vrstvě při teplotě do 35°C. Musíme na ně dávat pozor, protože se snadno zapaří a plesniví. Při sběru se někdy mohly zaměnit s podobnými listy devětsilu. Ty však bývají větší.

Prha Arnika
Arnica montana

Arnika je rostlina podobná sedmikrásce, vyskytuje se na úrodných, rašelinatých, vysokohorských pastvinách. Při vnitřním užívání může být prudce jedovatá, proto se používá pouze v homeopatických prostředcích, kde se silně ředí. Ve formě krémů a mastí je však jedním z nejprospěšnějších bylinných léčiv.

Arnikový krém z květů se může používat při stavech, na kterých se podílí špatný krevní oběh, jako jsou omrzliny, nebo tam, kde oběhový systém potřebuje povzbudit v procesu hojení. Při úrazech je vhodné kombinovat arnikový krém a arnikový homeopatický lék.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Nepoužívejte krém na porušenou kůži. Vnitřně užívejte pouze homeopatické dávky.

Prvosenka Jarní
Primula veris L.

Prvosenka, neboli petrklíč patří k prvním jarním rostlinám. Někdy vykvétá už koncem března.

Je rozšířená téměř po celé Evropě a v západní Asii. Dobře se jí daří na vápenitých podkladech. Můžeme se s ní setkat ve světlých listnatých lesích a na loukách teplých nížin. Ve vyšších polohách kvete prvosenka vyšší.

Protože jsou oba druhy prvosenky chráněné nesmíme ve volné přírodě sbírat oddenky a kořeny. Ty se získávají výhradně pěstováním.

Můžeme sbírat pouze sírově nebo oranžově žluté květy s kalichem v okolíku, ale bez stonku. Suší se rychle a opatrně ve stínu, aby si zachovaly původní barvu. Květy nesmí zezelenat.

Teplota při sušení nesmí překročit 35°C. Sběr je výnosný pouze tam, kde jsou husté porosty této krásné rostliny.

Na přenesení sbíraných květů používáme vzdušné, dobře větratelné obaly, aby se nezapařily.

Květy prvosenky jsou obsaženy v čajových směsích, účinné látky této drogy jsou i v některých přípravcích proti kašli.

V lidovém léčitelství se petrklíč používá na pocení, při revmatismu i jiných nemocech.

05.03.2006 13:36 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky L -M

Lopuch Větší
Arctium lappa

V obchodech je ještě občas k dostání posilující likér z lopuchu a pampelišky, kdysi oblíbené jarní čistící směsi účinné proti zácpě a pomalé činnosti trávicího ústrojí. Rostlina lopuchu je dvouletá, dorůstá do výšky 2 m, má velmi hluboký rozvětvený kořen a malé narůžovělé kvítky. Ty jsou obaleny tuhými listeny, které se lepí na šaty.

Lopuch je dobrá čistící bylina při artritidě a rozličných kožních chorobách. Je to také povzbuzující prostředek pro zažívání a mírné projímadlo. Většinou se používá kořen, ačkoli listy mají podobný, mírnější účinek. Číňané používají semena při horečnatých nachlazeních.

Lopuch má laxativní a diuretické účinky. Používá se k očištění organismu od škodlivin.

Využívají se listy, kořen i semena.Maliník Obecný
Rubus idaeus L.

Maliník je keř 1-2 m vysoký. Kvete a plodí až druhým rokem. Je rozšířen v celém mírném pásu severní polokoule. U nás ho můžeme najít hlavně v podhorských a horských oblastech. Často tvoří souvislé porosty na pasekách a stráních, ve světlých lesích apod. Pěstuje se i v zahradách. Kvete od června do července. Od června do září sbíráme listy bez řapíku nebo mladou nať s listem. Suší se rychle na vzdušných místech nebo umělým teplem 40-50°C. Kvalitní droga si musí zachovat původní barvu. Je nutné ji chránit před světlem.

Droga je součástí čajových směsí, např. Dětského čaje.

Podobné látky obsahuje i ostružiník křovitý.

Fermentovaná směs listů ostružníku, maliníku a jahodníku se používá jako náhražka pravého čaje.Máta Peprná
Mentha piperita

Rostliny rodu máty se snadno kříží a máta peprná je kříženec máty vodní a máty klasnaté nebo máty zahradní. V Evropě se s úspěchem používá už nejméně tisíc let. Používá se k ochucení likérů, jako je Chartreuse a Crréme de Menthe a hojně se pěstuje na výrobu oleje.

Máta je dobrý lék na zažívání a na látkovou výměnu, její olej je vhodný při respiračních obtížích a na kožní onemocnění. Bylina má výborné účinky v chladivých lécích na bolest a na některé typy bolestí hlavy a migrén.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Éterický olej může dráždit. Vyhněte se delšímu používání a nepodávejte malým kojencům. Máta peprná může snižovat tvorbu mléka při kojení.


Meduňka Lékařská
Melissa officinalis

V osmnáctém století se meduňka lékařská používala do tehdy populárních elixírů mládí a věřilo se, že “zahání chmury”. Ještě dnes se používá jako antidepresivní prostředek a je to rovněž bylina, která prospívá zažívacímu ústrojí. Snadno se pěstuje, ale velmi intenzivně se rozsemeňuje a v malých zahrádkách může být časem na obtíž.

Užívá-li se meduňka vnitřně, je velmi účinná při zažívacích a nervových poruchách. Silici je možnou použít do krémů na rány a kousnutí hmyzem. Když si jí potřete tělo, silná meduňková vůně pomáhá odpuzovat komáry.

Používá se nať a silice.


Mexický Divoce Rostoucí Jam
Dioscorea vilosa

Mexický jam byl výchozí surovinou pro výrobu prvního orálního antikoncepčního prostředku, a to díky hormonální složce, diosgeninu, kterou obsahuje. Aztékové si ho vážili pro jeho uvolňující účinky na zažívání. Stejným způsobem ho bylináři používají dodnes.

Mexický jam je dobré antispazmatikum pro zažívací a reprodukční ústrojí, zvláště prospěšné při syndromu podrážděného střeva a menstruačních bolestech. Jam uvolňuje svaly, což zmírňuje kolikové bolesti, spojené se syndromem přecitlivělého střeva.

Kořen lze užívat během porodních bolestí.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Nepoužívejte v těhotenství.05.03.2006 13:32 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky L

Lékořice Lysá
Glycyrrhiza glabra

Už mnohem déle než 2500 let je lékořice používána v lékařství jak v západní Evropě, tak na Dálném východě. Číňané ji nazývají „praotec bylin“ a užívají ji v mnoha receptech, aby pomohli vyvážit ostatní ingredience. Užívá se také na ochucení léků.

Lékořice patří do čeledi bobovitých a roste dobře v mírném podnebí.

Lékořice je uklidňujícím lékem na zažívání, vhodná jak při žaludečních vředech, tak i při průjmech.Zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces.

Usnadňuje vykašlávání, proto je vhodná na úporné kašle např. při bronchitidě či astmatu.

Bylina podporuje tvorbu mnohých hormonů, jako je hydrokortizon, a tak působí protizánětlivě.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Při vysokém krevním tlaku neužívejte nadměrné dávky. Lékořici by neměli užívat lidé, kteří berou léky na bázi digoxinu.Levandule Lékařská
Lavandula angustifolia

Levandule je oblíbenou rostlinou bylinných zahrad pro svou nádhernou vůni. Římané ji používali k provonění lázně, odkud má své jméno, které pochází z latinského slova mýt se (lavare). Řekové ji předepisovali proti kašli.

Levandule pochází ze Středomoří. V mnoha zemích se pěstuje. Je to rostlina teplomilná a u nás se pěstuje jen výjimečně. Je to rozvětvený keřík až 60 cm vysoký s přisedlými, čárkovitými, 2,5 – 5 cm. Dlouhými listy.

Květy jsou drobné, modravě šedé. Rostlina má charakteristickou příjemnou vůni a kvete v červenci až srpnu. Patří do čeledi hluchavkovitých. Rostlina poskytuje květ a nať.

Levandule se všeobecně považuje za účinné sedativum a utišující lék na zažívání. Je zvláště vhodná na migrény a bolesti hlavy, užívána buď vnitřně, nebo zevně jako masážní olej. Levandulový olej také působí chladivě po spálení sluncem a tvoří relaxační a vzpružující přísadu do koupele.

Hlavními obsahovými látkami natě a květů je silice a třísloviny. Používají se jako sedativum, spazmolytikum a v dalších aplikacích.

Droga má silně kořenitou vůni a chutná hořce.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!

V těhotenství se vyhněte vysokým dávkám.Lípa Evropská
Tilia europaea

Lípa běžně roste u silnic mnoha evropských měst a snad každý zná i její typická okřídlená semena, která se objevují na podzim. V Evropě je oblíbený lipový čaj, známý často pod francouzským názvem tilleul, který se pije jako uklidňující nálev po hlavním jídle dne.

Lípa je účinné sedativum při nervovém napětí a úzkostlivosti. Pomáhá snižovat zesílený nános tuku v krevních cévách (ateroskloróza) a uvolňuje je, což z ní činí obzvlášť dobrý lék na vysoký krevní tlak spojený se stresem. Lipový květ je rovněž vhodný při horečkách.


Locika Jedovatá
Lactuca virosa

Do třicátých let našeho století byly extrakty ze šťávy této rostliny prodávány jako „locikové opium“, které se doporučovalo jako lék proti bolesti, nespavosti a úzkosti. Obsah účinných látek je nejvyšší v době dozrávání semen. Listy pěstované odrůdy lociky, známé jako hlávkový salát, jsou málo účinné.

Locika jedovatá se používá jako sedativum při úzkostech, mániích a ostatních nervových poruchách. Je možno ji také užívat k utišení kašle, uvolnění při nadměrné činnosti zažívací soustavy a k úlevě svalových bolestí.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Nepřekračujte stanovené dávky, vyšší dávky jsou prudce jedovaté.
05.03.2006 13:30 - Bylinky - trvalý odkaz

bylinky k II

Kozlíček polní - Polníček
Valerianella locusta Betche

Polníček je naše domácí rostlina Téměř v celé Evropě roste i v přírodě. Chutnější jsou však zahradní odrůdy.

Polníček tvoří přízemní růžice protáhlých lístků 10-20cm dlouhých. Je značně odolný mrazu, dobře přezimuje.

Seje se v březnu a dubnu, v srpnu pro podzimní spotřebu a v září pro jarní sklizeň. U nás pěstuje odrůda "Deutscher".

Polníček má vysokou nutriční hodnotu. Obsahovým složením je cennější než salát. Zvláště obsahem vitamínu C (40-58mg ve 100g) se vyrovná pomerančům a citrónům, dále obsahuje krotén, vitamíny B1, B2 a další. Také obsahuje fosfor, vápník a zělezo.

Má mírně uklidňující vliv na nervovou soustavu. Zvláště v předjaří je to velmi cenná zelenina. Pro svou nenáročnost je obzvlášť vhodný do "víkendových zahrádek".

Pojídáme ho čerstvý, v bylinných salátech a polévkách. Přidáváme ho do míchaných salátů, nebo připravujeme salát pouze z polníčku.Kozlík Lékařský
Valeriana officinalis

Kozlík lékařský, krajově nazývaný též „baldrián“, je 50 – 150 cm vysoká víceletá rostlina s rovným dutým stonkem, který vyrůstá z válcovitého kořeně. Z něj vystupuje mnoho kulatých, často dohromady smotaných oddenků, z kterých se šíří typický pach kozlíku. Protože se dříve věřilo, že tento pach láká kočky, byl někdy nazýván jako „kočičí kořen“.

Listy jsou zoubkované, lichozpeřené, peřenosečné. Rostlina zpravidla vytváří listy tím štíhlejší a užší, čím je její stanoviště slunnější.

Kozlík lékařský kvete v červenci a srpnu ve formě bohatých bílých nebo bledě-růžových chocholičnatých květenství.

Kozlík lékařský se vyskytuje prakticky v celé Evropě. Dává přednost vlhkým stanovištím, jako jsou břehy řek nebo bažiny, daří se mu však i na haldách smetí nebo jiných suchých místech.

Rostliny nasbírané v horách jsou většinou aromatičtější, než ty, které pochází z bažinatých oblastí.

Kozlík má uklidňující a uvolňující účinky. Tři nejdůležitější oblasti použití kozlíku jsou stavy neurotického napětí (např. strach před zkouškami), neurotická nespavost a neurotické bušení srdce. Rostlina se osvědčila i při četných potížích v době přechodu.

Dříve se používal kozlík i proti horečce a dokonce i proti epilepsii. Ve středověku byl pokládán za univerzální lék proti téměř všem chorobách, ba i proti uřknutí.

Skutečnost, že mohly vzniknout takové pověry, je pochopitelná, když si uvědomíme, že baldrián nejen snižuje vzrušení a působí konejšivě na centrální nervový systém, ale uvolňuje i svalové napětí. Tím uvolňuje pocity svírání až křečí, které se v dřívějších časech pokládaly za následek uřknutí a zlých kouzel.

Kozlík patří stále k nejdůležitějším přírodním lékům. Nejčastější formou jsou „kozlíkové“ valeriánové kapky. Vyrábí se právě tak jako kozlíkový prášek, ze sušeného kořene. Z čerstvého kořene se naopak vyrábí takzvané „Baldriánové mazání“.

Hlavní využívanou složkou je kořen.

V kořeni se nalézá více než jedno procento éterického oleje, s jeho hlavní součástí kyselinou isovaleriánovou. Ví se však, že tato látka není jedinou, která je zodpovědná za zklidňující účinek kozlíku lékařského. Účinek kozlíku je závislý hlavně na specifické kombinaci různých látek, které jsou v něm obsaženy. Tyto látky můžeme užívat ve formě prostého baldriánového nálevu.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!