Komteska

Bylinky

Meduňka a netradiční léčení

LÉČIVA Z KOŘENKY

Aby nám voněl dech, můžeme žvýkat semínka anýzu. Anýz umí pomáhat i jinak. Má povzbuzující účinky, podporuje chuť k jídlu. Je prospěšný i lidem, kteří mají potíže se slezinou. Když nás trápí kašel, pomůže opět anýz. A když nemůžete spát? Svařte si mléko s anýzem - na sklenici mléka použijte asi lžičku rozdrcených anýzových semen. Přeceďte a přidejte lžičku medu. Kojící maminky mohou anýzovým "čajem" povzbudit tvorbu mléka.
Anýz zlepšuje trávení. Bylináři doporučují obklad z anýzu a dušené cibule při angíně či jiných problémech v krku.

Badyánu se někdy říká Čínský anýz. Jako koření i lék byl znám už před třemi tisíci lety. Badyán opravdu svou vůní anýz trochu připomíná. A jak si badyánem vylepšíme zdraví? Můžeme ho žvýkat pro osvěžení dechu. Vyplatí se přidat jej dětem do tzv. průduškového čaje. Badyán mimo jiné čaj krásně ovoní a dítě, které do té doby léčivé čajíčky odmítalo, si začne samo říkat o "pendrekový čaj".

Bazalka zlepšuje činnost žaludku, snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu. Má protikřečový účinek. V lidovém léčitelství se používá dokonce i při začínajícím zánětu v uchu. Pomačkaný list se opatrně vsune do zvukovodu. Středověcí bylináři ji doporučovali také proti smutku a melancholii.

Bobkový list se odedávna užívá nejen pro potěchu chuťových buněk, ale také k léčení. Když vás bolí klouby, zkuste si udělat léčivý obklad. Rozdrťte několik bobkových listů a smíchejte je s olejem. Vzniklou kaši naneste na plátno a několikrát denně přikládejte na bolestivé místo.

 

Badyán BazalkaBobkový list

 

Celer se doporučuje nejen k ochucování pokrmů, ale taky ke zlepšení zdraví - například k posílení nervů, k pročištění krve. Je vhodný i pro diabetiky. Ve středověku byl doporučován při dně a revmatismu. Celer má odvodňovací účinky, což se dá využít při potížích s ledvinami a vysokém tlaku. Celerové listy obsahují vitamín C, karoten, minerální látky - fosfor, železo. V celerové bulvě jsou např. vitamíny B1, B2, PP i C. Celer zvyšuje prokrvení pohlavních orgánů, takže působí i jako afrodiziakum.

Cibule významně snižuje hladinu škodlivého druhu cholesterolu a tím i krevní tlak. Zvláště syrová pomáhá při jaterních potížích. Povzbuzuje trávení. Dezinfikuje dýchací, trávicí i močové cesty. V tom, že cibule je při ochraně našeho zdraví užitečná, se vlastně shodují závěry soudobých vědců s radami našich babiček. Ty odedávna sahaly po cibuli, když dítko začalo kašlat. To se nakrájela cibuli nadrobno a zasypala cukrem. Šťáva, kterou cibule pustila, se pak užívala po lžičkách. Taky si možná vzpomenete, že rozkrojená cibule dezinfikovala ránu nebo vosí štípanec. Účinné látky jsou i v cibulových výparech, proto naši předkové dávali rozříznutou cibuli také k lůžku nemocného. Když se jednou dotázali léčitele Borise Tichanovského, čím alespoň trochu zmírnit negativní vliv geopatogenních zón, odpověděl podobně: "Dejte si pod postel cibuli nebo česnek. Po čtrnácti dnech však přestávají účinkovat. A ne abyste je pak jedli! Už je musíte vyhodit." Na cibuli nedal dopustit ani proslulý léčitel pan farář Ferda. Obklad z cibule znamenitě dovede vytáhnout to, co do těla nepatří. Asi 20 dkg syrové pokrájené cibule se zabalí do gázy a přiloží na dvě hodiny na tu část těla, kde je problém. Nebo se stejné množství cibule smíchá s dvěma lžícemi strouhaného křenu a s kostkou tvarohu. Přikládá se opět na dvě hodiny. Před přiložením obkladu si pokožku raději potřeme sádlem nebo měsíčkovou mastí zhotovenou ze sádla.

Česnek je vyobrazen už v egyptských pohřebištích. Víc než kde jinde o něm platí rčení, že … již staří Egypťané věděli …" Vždyť nebýt česneku, kdoví, jestli bychom dnes obdivovali egyptské pyramidy. Vylepšovali si jím zdatnost ti, kdo pyramidy stavěli. Ani dnes si žádná hospodyňka nedovede představit, že by se obešla bez česneku. Jaké by to byly topinky, bramboračka nebo bramborák? Česnek nejen chutná, ale taky léčí. Je v něm obsažen sirnatý éterický olej allicin, který má antibiotické účinky. Sníme li česnek, allicin se dostane nejen do zažívacího traktu, ale i do plic či do kůže. Všude tam dezinfikuje. Pomůže nám bojovat s bolestmi v krku, s rýmou, chřipkou, se střevními infekcemi. Účinkuje i na rány po kousnutí a bodnutí hmyzu. Česnek také přispívá ke snižování hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Snižuje tak krevní tlak.

 

Celer Cibule Česnek

 

Dobromysl je známá i jako zimní majoránka, je vlastně její "sestřenicí". Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu žluči, upravuje zažívání. Zmírňuje bolesti jater. Ve středověku se užívala na posílení nervů a při plicních chorobách.

Estragon má spoustu užitečných vlastností a dovede i leccos jiného, než jen ochucovat ocet. Stejně jako ostatní druhy pelyňků pomáhá zlepšit trávení: zabraňuje vývoji a množení mikrobů. Povzbuzuje žaludek k činnosti. Zvyšuje chuť k jídlu. Je vhodný též proti revmatismu. Působí prý i proti kornatění cév.

Fenykl je výtečný pomocník při trávicích potížích - nadýmání, kolice, různých nevolnostech, průjmech. Působí močopudně. Pomáhá rozpouštět ledvinové kameny. Působí proti bacilům. Povzbuzuje tvorbu mateřského mléka. "Čajem" z fenyklu můžeme také omývat oči při zánětech. Fenykl prospívá i chudokrevným a sáhnou po něm maminky, když děcko začne kašlat, nebo je bolí bříško.

 

Dobromysl Estragon Fenykl

 

Hořčice obsahuje glykosidy, které v organismu podporují vstřebávání minerálních a dalších látek. Zmírňují problémy dýchacích orgánů. Působí na peristaltiku. Semínka se mohou používat proti rozličným chorobám - při nachlazení a chřipce, proti kornatění cév, vysokému krevnímu tlaku, poruchám látkové výměny, při bolestech žlučníku a jater. A jak se hořčicí léčíme? Jednu kávovou lžičku celých semen spolkneme třikrát denně před jídlem. Pozor, semínka nezapíjíme horkou vodou, to bychom si vyrobili účinné dávidlo! To se hodí, když omylem sníme něco, co bychom neměli - třeba léky. Jedna kúra trvá 6 až 8 týdnů. Žaludek hořčičné semínko jen vyluhuje. Léčivý účinek vyvolávají mírné emulze, které se přitom vytvářejí. Hořčici můžeme používat také zevně. Naše babičky z rozemletých hořčičných semínek připravovaly hořčičnou placku, která pomáhala při revmatismu a artritidě. Bolí li nás v krku, můžeme kloktat hořčičným nálevem. To znamená, že hořčičná semínka zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat. Při bolestech zubů pomáhá, když rozžvýkáme několik semínek černé hořčice.

Hřebíček obsahuje látky působící proti bolesti. Ne nadarmo je přísadou v mnoha zubních pastách a ústních vodách. Žvýkání hřebíčku se osvědčuje také při nadýmání. Hřebíček ničí choroboplodné zárodky v žaludku a ve střevech. Podporuje tvorbu bílých krvinek, které, jak víte, jsou součástí našeho obranného systému. Pomáhá i při problémech s dýchacími či močovými cestami. Hřebíček také můžete dát vyluhovat do lihu - připravíte si tak mazání na bolavé klouby, ale taky třeba na plíseň na nohou. Rovněž podporuje funkci jater.

Jalovčinky - plody jalovce - obsahují například pryskyřici, která nádherně aromatizuje pokrmy i nápoje, hořčiny i vitamín C, ale taky fytoncidy, tedy látky, které nám pomáhají vypořádat se s bacily. Jalovec se používá i zevně. Dovede tonizovat pokožku. Je součástí některých mastí, které mají zlepšit prokrvení. Když třeba nemůžete zvednout ruku pro bolest ve svalu, zkuste mastičku s výtažkem z jalovce. Vhodná je také koupel, do které jsme přilili "čaj" z jalovce. Ta ulevuje i při revmatismu. A při kterém zdravotním problému sáhneme do kořenky pro jalovčinky? Když očekáváme účinky močopudné, potopudné a dezinfekční. Ne nadarmo se kdysi jalovcem vykuřovalo.

 

HořčiceHřebíčekJalovčinky

 

Kardamom působí močopudně, zmírňuje nadýmání. Posiluje srdce. Působí při bolestech hlavy. Uvolňuje ucpaný nos a dutiny. Můžeme si připravit prohřívací čaj tak, že vezmeme lžičku semínek kardamomu, několik hřebíčků, svitek skořice a několik plátku čerstvého zázvoru. Zalijeme půllitrem vody, necháme přejít varem a asi 10 minut louhujeme. Sladíme medem. Indové žvýkají kardamom když se potřebují zklidnit, mít vonný dech a nebo při bolesti žaludku.

Kmín je jedním z nejstarších koření. Našel se prý už ve stavbách z mladší doby kamenné.
Funguje nejen jako "protijed" proti solaninu, ale taky jako lék při nadýmání. Pomáhá trávit těžší jídla, zmírňuje žaludeční křeče. Silice, které kmínu propůjčují vůni, působí i proti střevním parazitům.

Kopr má uvolňující a uklidňující účinek. Pomáhá při bolestech hlavy. Působí proti vývoji a množení mikrobů. Účinkuje pozitivně na zažívání, proti křečím a nadýmání. Obsahuje vitamín C.

Koriandr najdete i v bibli. Mana nebeská, kterou Bůh seslal lidu izraelskému, byla "jako koriandrové semeno, bílá a chutnala jako medový koláč." Koriandr může pomoci při potížích s játry, žlučníkem či se slezinou. Rovněž po něm sáhneme, když nás bolí v krku a nemáme po ruce kloktadlo. Připravíme si koriandrový odvar a tím kloktáme.

Křen pomáhá trávit. Je prospěšný i jinak - obsahuje draslík, hořčík, železo, síru, vitamín C. Posiluje játra, reguluje střevní flóru. A jak pěkně dovede protáhnout nos a dutiny při rýmě! O tom by mohl vyprávět každý, kdo někdy křen strouhal.

Kurkuma barví kari koření krásně do žluta. Nejenže zlepší barvu polévky, třeba "falešné hovězí", ale vylepší i zdraví. Když si něco odřeme a v lékárničce dojde dezinfekční prostředek, můžeme oděrku ošetřit kurkumou. Dezinfikuje a snižuje bolest. Citlivost na bolest prý snižuje, i když ji rozmícháme, třeba v horkém mléce. Kurkuma velmi dobře čistí póry v kůži. Když kurkumový prášek smícháme s medem, máme prostředek k lepšímu odkašlávání. Na vymknutý kotník pomůže kurkumový obklad. Kurkuma však sehrává ještě důležitější roli, obsahuje totiž kurkuminoidy, které, podle nejnovějších výzkumů, působí jako antioxidanty. Jsou prý dokonce mnohem účinnější než vitamíny C či E.

 

KardamomKmín

 

Levandule není jen kořenící a očišťovací bylinka, i když pochází z latinského lavare - mýti se. Pomáhá také při migréně. V tom případě sáhneme do šuplíku s kořením a vyjmeme levanduli, majoránku a dobromysl, zalijeme vroucí vodou, necháme čtvrt hodinky ustát, scedíme a pijeme. Můžeme případně osladit medem. Levandule pomáhá i při nespavosti. Buď si připravíme "čaj", nebo voňavý polštářek se sušenou levandulí. Případně si jen levanduli dáme do látkového sáčku. Před spaním stačí trošku promnout. Gurmáni nechť vsunou snítku čerstvé levandule do lahvičky s vinným octem, dodává salátům zajímavou chuť.

Libeček není jen pro chuť, ale taky pro zdraví. Napomáhá lepšímu trávení: povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a žluči, mírní bolesti při nadýmání. Kdo trpí vodnatelností, může použít tuto bylinku k odvodnění. Pomáhá léčit záněty močových cest. Užívá se jedna čajová lžička sušeného libečku na půl litru vody.

 

Levandule Libeček

 

Majoránka je oblíbená nejen pro svou chuť, ale také pro léčebné účinky. Protože podporuje trávení, dává se do zabíjačkových pokrmů - od bílé či černé polévky až po jitrnice. A taky do těžkých smažených jídel, jako je třeba ne vždy dobře stravitelný bramborák. Majoránka také mírně uklidňuje, je součástí čajů proti bolení hlavy. Dovede pomoci též u chorob z nachlazení. Moudré babičky ji dávaly do česnečky, která bývala první pomocí, když na člověka "něco leze".

Máta je známa v mnoha variantách. Většina voní "po žvýkačce", tedy po peprmintu. To proto, že obsahuje silici bohatou na mentol. Proto se jí aromatizují různé potraviny či nápoje. Kromě toho v ní najdeme spoustu zajímavých látek, např. rutin, betain a organické kyseliny. Působí na vylučování žluči, proto se z ní připravuje "čaj" při potížích s trávením. Účinkuje proti průjmům, křečím v břiše a nadýmání. Povzbuzuje chuť k jídlu. Chceme-li si připravit léčebný čaj, zalijeme několik lístků máty horkou vodou a necháme čtvrt hodinky ustát. Pijeme neslazený. Pomáhá při nadýmání, při slabosti, únavě a nervozitě, tiší bolesti hlavy, účinkuje při začínající chřipce. Mátu můžeme také inhalovat při ucpání a zánětech dutin. Potlačuje též vývoj mikrobů.

Mateřídouška dezinfikuje trávicí soustavu, pomáhá i při zažívacích obtížích.
A když se při práci na zahrádce škrábneme nebo jinak poraníme, přiložíme obklad z mateřídouškového "čaje". Ten se hodí i jako přísada do koupele. Opláchnout si mateřídouškovým čajem vlasy je užitečné, zvlášť pro ty, komu se mastí. "Čajem" z mateřídoušky můžeme také kloktat. Okoření polévky, zeleninu, nádivky, pizzu. Je jako stvořená do trampského kotlíku.

Meduňka působí proti virům, snižuje horečku, mírní kašel. Zlepšuje náladu, uklidňuje. Je také dobré přidat ji do večerní koupele, když chceme, aby neklidné dítko lépe spalo. Podporuje soustředění, je tedy vynikající zejména pro studenty. Zklidňuje zažívání, ať už je narušeno jídlem nebo stresem. Pomáhá také ženám v období menstruace nejen tím, že uklidňuje, ale i proto, že zmírňuje bolesti. Meduňka snižuje krevní tlak. A kdy se používá jako koření? Samozřejmě čerstvá. Ochutí hlavně nápoje, ale dá se s ní i ozdobit zmrzlina.

Nové koření k nám bylo dovezeno z "Nového světa", tedy Ameriky. Je usušeným plodem pimentovníku. Napomáhá trávení, proto se přidává do masných výrobků. Pomáhá při bolesti zubů - stačí povařit pár bobulí, nechat chvíli louhovat a pak kloktat.

 

MajoránkaMateřídouškaNové koření

 

Paprika obsahuje karotenoidy, vitamín C, B1 a B2, vitamín E, mangan… Pálivost způsobuje kapsaicin, ale i ten je k něčemu dobrý. Paprika nám pomáhá trávit - upravuje totiž vylučování kyseliny solné a žaludečních šťáv a taky ovlivňuje činnost střev.

Pelyněk ve větším množství škodí, proto se s ním musí zacházet opatrně. Zejména těhotné ženy by si měly dát velký pozor! Máme-li potíže s trávicím systémem: trpíme nechutenstvím či bolestmi žlučníku, pelyněk si dopřejeme.

Pepř používáme nejen pro chuť, ale také pro léčebné účinky. Už naše babičky ho přidávaly do česnečky, aby se ten, kdo se nastudil, rychleji zahřál a snáze vypotil. Tyto hřejivé účinky mají všechny druhy pepře. S pepřem bychom to ovšem neměli přehánět - při nadměrném pepření si můžeme poškodit játra, ledviny i střeva. Pepř také, jako každé koření, povzbuzuje činnost trávicího ústrojí. Působí též močopudně. A co zajímá hlavně pány - pepř je pokládán za afrodiziakum.

Pepř cayenský čili "čili" rázem změní pokrm na nepoživatelný. Je základem koření zvaného chilli. A jak léčí? Rozehřívá tělo, což oceníme při nachlazení. Pomáhá trávit a vyhání parazity.

Petržel povzbuzuje chuť k jídlu a zvyšuje vylučování moči. "Já ti nesu petržel, abys dlouho vydržel," potvrzuje písnička její dobré účinky. Jako koření se používá nejen kořen a nať, ale i petrželové semínko. Všechno se to usuší a míchá do rozličných ochucovacích směsí. Pomáhá při problémech s močovými cestami, ať už s ledvinami nebo s močovým měchýřem. Ne nadarmo je petržel součástí urologického čaje. Ale pozor, v těhotenství se to s petrželí rozhodně nesmí přehánět! Petržel obsahuje vitamín C, vápník, železo, karoten, draslík, fosfor, mangan, křemík … Éterické oleje v ní obsažené pomáhají bojovat s bacily. Syrová petržel léčí chudokrevnost, způsobenou nedostatkem železa: vitamín C pomáhá při jeho vstřebávání.

 

PepřPepř cayenskýPetržel

 

Rozmarýn pomáhá při nízkém krevním tlaku. Do láhve dobrého přírodního, tedy ničím "nevylepšovaného" vína vsuneme snítku rozmarýnu a necháme ji asi týden louhovat. Užíváme dle potřeby, nejlépe sklenku denně. Toto víno zároveň vzpružuje a taky posiluje paměť. Pravidelné používání odvaru z rozmarýnu, řebříčku, šalvěje a kopřivy může pomoci proti lámavosti vlasů.

Řecké seno - pískavice používáme k ochucení pokrmů, nať i semeno. Obsahuje bílkoviny, saponiny, hořčiny podporující chuť k jídlu. Působí příznivě na žaludeční a střevní činnost a celkovou výměnu látkovou. Podporuje odkašlávání. Má vliv i na snižování cukru v krvi. Mírně snižuje krevní tlak. Používá se i jako sílící prostředek při celkové slabosti, po nemoci nebo operaci. V potravinářství se používá k aromatizaci sýrů. V jemenské lidové medicíně jsou semínka používána k léčbě cukrovky. Lžíce semen se namočí přes noc do sklenky vody a ráno se voda vypije. Při lehkých a středně těžkých případech cukrovky může nahradit inzulínové injekce. Kašička z řeckého sena, přiložená v obkladu na klouby, ulevuje při artróze.

Saturejka je nenápadná rostlinka, ale nápadně pomáhá. Pěstovaly ji ve svých zahrádkách naše babičky. Je užitečná, pojídáme-li rádi luštěniny. Zmírňuje totiž nepříjemné nadýmání.

Skořice podporuje zažívání, mírní nadýmání. Znali ji v Číně už před pěti tisíci lety. Působí proti křečím v žaludku a ve střevech. Čistí krev. Upravuje močové funkce. Pomáhá při bolestivé menstruaci. Dovede člověka povzbudit - třeba i jako afrodiziakum. A když nás v noci přepadne bolest zubů, povaříme kousek skořicové kůry, necháme ustát a kloktáme. Zahřeje při prochladnutí. Můžeme ji kombinovat třeba s hřebíčkem, s pepřem nebo se zázvorem. Vodu s kořením necháme přejít varem, přihodíme lžičku černého čaje, přecedíme, osladíme medem a vypijeme.

Šafrán v malém množství podporuje krevní oběh, posiluje žaludek a podporuje trávení. Ve velkém škodí, ostatně jako všechno! Ale pozor - staří Řekové tvrdili, že děvče, které týden užívá šafrán, neodolá milenci.

Šalvěj měli naši předkové ve velké úctě. Ještě koncem 19. století se uvádělo, že šalvěj v zahrádce ochraňuje zdraví. V Anglii se říkalo, že kdo chce žít, musí v květnu jíst šalvěj. Že ji nepoužíváte? Jen si prostudujte směsi koření do mletých mas, paštik, marinád, zejména pro úpravu skopového masa. Zaručeně ji v některé objevíte. I její botanické jméno naznačuje, jak je pro nás důležitá: název "salvia" pochází ze slova "zachraňovat". Ano, umí zachraňovat i před operacemi mandlí - pokud je včas používána ke kloktání a k výplachům hrdla. Má dezinfekční, stahující účinky. Lépe se po ní odkašlává, protože pomáhá odstraňovat z dýchacích cest hlen. Doporučuje se ke zmírnění menstruačních křečí, ale pomáhá i ženám v přechodu, protože zmírňuje nepříjemné návaly. Šalvěj se používá také zevně. Urychluje hojení drobných ran či spálenin. Pomáhá při nadměrné potivosti nohou. Při vypadávání vlasů zkuste opláchnout si po mytí vlasy nálevem ze šalvěje.

 

Řecké senoRozmarýnŠafránŠalvěj

 

Tymián by měli zařadit do stravy hlavně vegetariáni. Nejenže pomůže zpracovat hůře stravitelná jídla, třeba z luštěnin a zeleniny, ale obsahuje i hodně železa. Tymián mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny, dezinfikuje dýchací cesty. Jak si připravíme léčebný prostředek? Vezmeme tři čajové lžičky tymiánu, zalijeme dvěma sklenkami vroucí vody a necháme asi deset minut ustát. Tymián nám může pomoci také při poruchách trávení, zvláštně při nadýmání a průjmech. "Čaj" z tymiánu se dá použít jako kloktadlo, když potřebujeme dezinfikovat dutinu ústní - třeba když nás trápí afty, potíže s mandlemi nebo se zuby. Je vynikající inhalovat tymiánové silice, pokud zlobí dutiny, nebo se chceme zbavit rýmy. Tymiánová koupel rozproudí krev, zažene chlad, dezinfikuje drobná poranění kůže. Budoucí maminky by však měly být opatrné - tymián by neměly užívat jinak než jako koření, tj. v nepatrném množství.

Vanilka je jemné koření, takže ji bez obav mohou používat i ti, kdo si koření jinak musí odpírat kvůli citlivému žaludku, žlučníku nebo ledvinám. Obsahuje antioxidanty. Je mírným afrodisiakem. Britští odborníky také zjistili, že vůně vanilky v nás vyvolává libé pocity a nemusíme tolik jíst.

Yzop má dezinfekční a stahují účinky. Pokud si z něj připravíme "čaj", můžeme jím kloktat při zánětu mandlí nebo při jiných zánětech v dutině ústní.. Samozřejmě, že i on může zlepšit trávení, např. zmírňuje nadýmání. Pomáhá také při úporném, třeba i astmatickém kašli - to yzop spaříme v uzavřené nádobě a nálev užíváme tři až čtyřikrát denně po doušcích.

Zázvor má účinek antioxidační. Patří k potravinám "zahřívacím", takže urychluje metabolismus a je doporučován při problémech s nadváhou. V zimě se osvědčuje při nachlazení. Například můžeme přidat čerstvý zázvor do kteréhokoli čaje. Má účinky i antiseptické, je tedy preventivním prostředkem proti angíně nebo zánětu průdušek. Podporuje pocení. Přispívá k lepšímu vykašlávání. Svou roli sehrává i při dezinfekci zažívacího traktu. Oceníme jej také, když nás bolí zuby. V tom případě nejlépe pomáhá žvýkání čerstvého zázvoru. A když bolí záda, můžeme si pomoci kašičkou ze sušeného, v horké vodě rozmíchaného zázvoru, kterou nanášíme na postižené místo.

 

Tymián YzopZázvor

 

NIC SE NESMÍ PŘEHÁNĚT

Všechno má své klady a zápory. S ničím, tedy ani s kořením, se to nesmí přehánět. Hlavně nastávající maminky musí kořenit s mírou. Líbí se mi, co říkal už Paracelsus: "Všechno je jed - záleží na množství". Moje babička to říkávala podobně: "Čeho je moc - škodí." Přesto vždycky, když to jen trochu jde, zkouším nejdřív přírodní prostředky - jídlo, pití a koření.
A ještě jedno moudro moje babička často říkávala: "Všechno zlé je pro něco dobré". A to se mi taky v životě mnohokrát osvědčilo. Vždyť i ty choroby mě něčemu naučily!


 

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!