Komteska

Bezinky a nápoje


Bezinkový ocet
Zkuste si udělat tuto domácí specialitu našich babiček a prababiček! Ocet je výborný na ochucení zeleninových salátů, ale nejen to! Ještě dnes si vzpomínám, jak mi jím babička potírala dlaně a chodidla, když jsem jako dítě trpěla horečkou. Bylo to nesmírně chladivé a příjemné. Do láhve se širokým hrdlem dáme čerstvé květy bezinek a zalijeme 8% octem, aby byly zakryté. V chladu necháme 2 až 3 týdny, pak přecedíme do menších lahviček a dobře zazátkujeme. Ze sušených květů: do sklenice dáme 100g sušených květů, zalijeme přiměřeným množstvím čistého lihu a necháme několik hodin stát. Poté zalijeme 1 litrem octa a opět necháme stát 24 hodin. Přecedíme, květy vymačkáme.

Bezinkový likér
Plody bezinek omyjeme a nejdříve jen krátce povaříme, protože se potom lépe lisují. Do vylisované šťávy přidáme podle chuti kyselinu citrónovou nebo pokrájený citron. Šťáva tím získá nejen krásnou barvu, ale je i chutnější. Na 1 litr šťávy přidáme 500g cukru a svaříme s kouskem skořice a několika hřebíčky. Po vychladnutí smícháme s 40% alkoholem (rum, vodka, režná apod.). Hotový likér má obsahovat asi 20% alkoholu. Jako lék postačí, když smícháme čistou bezinkovou šťávu s bílým vínem: 1 litr bílého vína, 100g šťávy. Alkohol zvyšuje účinnost. Užíváme každé 2 hodiny jednu lžíci. kompoty, u bezinek většinou ve směsi s jiným ovocem, např. hruškami

Zavařeniny a šťávy z bezinek můžeme ochucovat citrónovou šťávou, vinným octem, kyselinou citrónovou, citrónovou a pomerančovou kůrou, griotkovou trestí, griotkou či rumem a kořením: skořicí, hřebíčkem, kardamomem, anýzem, badyánem, perníkovým kořením aj.

Bezinková šťáva
Čisté bezinky se rozmačkají a vylisují. Na 1 l šťávy se dá 80 dkg cukru a vaří se 5 minut. Plní se do lahví a steriluje. Šťáva je dobrá do čaje a do vody. (Od M. Peroutkové.)

Bezinková omáčka
Ze šťávy lze připravit pomocí různého koření (zázvoru, pepře, muškátového koření apod.) octa a cukru přípravky do omáčky ke zvěřině nebo čerstvé rybě (na způsob Worcester, Picnic nebo Cumberland sauce). Rozmačkané bezinky s kořeněnou přísadou se v uzavřené láhvi krátce sterilizují a ponechají v teple 7 - 14 dní. Pak se protlačí přes plátno, plní do menších lahviček a znovu sterilují.

Bezinková marmeláda
Černé peckovičky se opláchnou, rozvaří a prolisují. Zbylá dužina se odváží a na každý kilogram se přidá 35 dkg cukru. Svařením se zahustí a horké se plní do menších sklenic, které se dobře převážou. Marmeláda se může přidávat do moučníků. Podle M. D. Rettigové lžíce bezinkové zavařeniny rozmíchaná ve sklenici vody je nejen občerstvujícím nápojem, ale také čistí žaludek, vylučuje moč a působí dobře na ledviny. Místo cukru se dříve používalo do marmelády medu. Poněvadž seménka černého bezu jsou malá, někdo ani marmeládu nelisuje, protože zrníčka vařením změknou a nejsou tak nepříjemná. Nelisuje-li se ovoce, je marmelády na objem více.

Bezinkové víno
Natrhají se celé bezinkové plody a očištěné se nechají asi 2 dny odležet. Pak se oberou ze stopek a dají do 3 – 5 litrové láhve. Láhev se ováže papírem částečně prodírkovaným a nechá se 4 dny stát. Pak se obsah propasíruje, přidá se dle množství šťávy asi 80 dkg až 1 kg cukru. Nyní se šťáva svaří a víno je hotovo. Uschovat v temnu a chladnu, snadno se kazí.

Bezinkový likér
2 l čistých bezinek se svaří s 1 l vody a přecedí. Do šťávy se dá 1 kg cukru a vaří se 5 minut. Dále se přidají 2 balíčky vanilkového cukru, vaří se 3 minuty a 2 lžíce mleté zrnkové kávy, vaří se 2 minuty. Do vychladlého se přidá 1/2 l rumu, vše se nalije do lahví včetně necezené kávy, aby v likéru pěkně voněla.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!