Komteska

Ananas

 Strava, která léčí - ananas


Ananas je tzv.nepravým plodem mnohaleté tropické byliny. Má typicky šupinovitou kůru, je zakončen chocholem listů. Vlastní plody srůstají se zdužnatělou lodyhou a s listovými listeny květenství v mohutná plodenství až 3kg těžká. Žlutá dužina má charakteristickou aromatickou chuť.

Ananas rostl původně jen v Jižní Americe - Brazílii a Paraguayi. Nyní se pěstuje i v Mexiku, Portoriku, na Havaji a na Filipínách, v Thajsku, Africe a Austrálii. Tedy tam, kde je celoročně dostatek slunečního záření a vláhy ze subtropických dešťů.

Ananas obsahuje mimo biotinu a vitaminů B12 a E - všechny vitamíny a 16 různých minerálních látek a stopových prvků. Jedno z nejlepších přírodních léčiv však z něho činí mimořádně vysoký obsah bromelainu. Tento bílkoviny štěpící enzym pomáhá lidskému zdraví dvojím způsobem - ničí ve střevech bílkovinové síťky bakteriálních stěn a cizopasné červy a navíc štěpí bílkoviny v potravě na aminokyseliny. Bromelain také působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí, lokální svalové křeče (např. menstruační), a také snižuje krevní tlak.

Bromelain pomáhá rovněž kůži - chomáček vaty, smočený v ananasové šťávě, přiložený na pigmentové skvrny je zesvětlí nebo i zcela odstraní.

Krom tohoto léčivé účinky ananasu jsou ve zvýšení stavu bílkovin v těle, ulevuje slinivce břišní, odvodňuje a odbourává otoky ( nadměrné nahromadění tekutiny ve tkáních), pomáhá při střevních poruchách a průjmemch a pomáhá při slunečním úžehu. Ananasová šťáva čerstvě vymačkaná se používá i při horečnatých onemocněních a duševních chorobách. V karibských oblastech si ananasu cení jako afrodiziaka.

Kompotovaný ananas ztrácí cca 60% vitamínů i bromelainu. Ne však sušený ananas, jež běžně dostupný ( cca 100g za 10- 15,- Kč) jak v obchodech s potravinami, tak ve zdravé výživě.

Pokud kupujeme čerstvý ananas, měli bychom kupovat jen zralé plody. Poznáme je podle toho, že jsou tvrdé a vypouklé šupiny kůry se dají snadno odloupnout. Zelené ananasy jsou nezralé, tmavé jsou jakostnější. Nezralé plody obsahují zvýšené množství kyselin, jež mohou poškodit zubní sklovinu. Také v těhotenství se ananas příliš nedoporučuje , a rovněž u citlivých osob kvůli alergické reakci. Ananas je choulostivý, neuchováváme jej tak v příliš velkém chladu. Při pokojové teplotě vydrží cca 2 dny.

Při zpracování odřízneme listovou řůžici, odkrojíme kůru a plod rozkrájíme po délce ( na čtvrtiny či osminy) a ze středu vyřízneme zdřevnatělou část. Můžeme jej využít jako stolní ovoce, doplněk dezertů, bowlí, jako přílohu či součást pokrmů z drůbeže a masa. Zpracovat jej lze i na džemy,džusy, sirupy a likéry. Velmi zdravá a chutná je čerstvá ananasová šťáva. Do krémů ze smetany však dáváme pouze kompotovaný ananas, čerstvý kvůli bromelainu ne, jinak by se krémy roztékaly.

Ananas lze podat na stůl originálním způsobem: oddělíme listovou růžici, dužinu vydlabeme a plod naplníme ovocným salátem připraveným z dužiny pokrájené na kostičky. Oblíbené jsou flambované plátky ananasu. Originálně tento plod doplní zeleninové pokrmy a grilované i pečené maso. Ananasová šťáva je nezbytnou součástí mnoha nápojů a koktejlů.

Recept pro zdraví: ananasový tvaroh

250g netučného tvarohu, 1/2 ananasu( nebo 1 kompot), 250ml smetany ke šlehání, 4lžíce medu, 1lžíce rozinek, 1lžíce citronové šťávy. Nízkotučný tvaroh promícháme s rozinkami, medem, citronovou šťávou. Kompot procedíme nebo čerstvý ananas nakrájíme na plátky silné asi 1cm, oloupeme a zbavíme dřevnatého středu. Pak dužinu pokrájíme na kostičky. Smetanu ušleháme dotuha a spolu s pokrájeným ananasem vmícháme do tvarohového krému. Naplníme do misek.

Tak dobrou chuť a hodně zdaru při využití účinnosti ananasu.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!