Komteska

Bezinka

Bezinky, bez, bez černý

(Sambucuc nigra L.)

„Před bezem smekni“

Bezinka je někdy keřík, někdy strom. Krásně kvete a přitom spoustě lidí nevoní. Je to velmi výrazná osobnost mezi našimi tradičními léčivými rostlinami. Bez má čarodějnou moc - ochraňuje dům. Dříve u každého stavení nesměl chybět a nevěsta dostávala bezové sazeničky jako svatební dar.

Svobodná dívka prý přivolá mládence, když o vánocích bude třást bezem se slovy: Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý jest! A odkud pes zaštěkal, tak z té strany měl budoucí nápadník do roka přijít.

U nás na zahrádce má bezinka své místo, je to jedna z mých nejvíce oblíbených rostlin. Bujně se množí a máme jí podél plotu jako krásný živý plot. V rohu zahrady však roste jedna velmi stará a statná bezinka v podobě stromu, je plná energie a je to náš ochránce domu.

Z bezové duše se připravuje kuřidlo. Z bezové větvičky si můžete vyrobit píšťalku. Můžete jí přivolat o půlnoci na opuštěném místě duchy. Krásnou magickou hůlku si můžete připravit též z bezové větve.

Na bezu roste velmi chutná houba Jidášovo ucho. Chudák bezinka trpí mšicí černou, ale ta není nebezpečná okolním rostlinám, takže se jí nemusíme bát. Je škoda, že se bezinka považuje ve většině případů jako plevel zahrad. Přitom je tak krásná

Bezinka též odpuzuje hmyz (pilouse), hlodavce a čerstvé listy vložené do krtčí chodbičky prý odpuzují krtky.

V červnu kvete, květy mají ploché vrcholíky, složené z drobných bělavých květů a, na podzim uzrají malé černé lesklé bobulky - peckovičky.

Sama bezinka se nejraději drží lidských obydlí, ale najdete jí skoro všude. Bezinka se dá dobře tvarovat, když někomu nevyhovuje její přírodní tvar, poslušně se přizpůsobí vašim nůžkám. Neroste rychle, takže dlouho drží tvar.

K léčivým účelům se používá snad vše - květ, list, plod a dříve se používala kůra i kořen. Od kůry a kořenu se opustilo, protože je mírně jedovatý.

Květy se suší nejlépe tak, že se nechají lehce zavadnout rozprostřené v tenké vrstvě a pak se sdrhnou a v průvanu dosuší, neměli by ztratit barvu. Uchovává se v dobře utěsnitelné nádobě.

Nálev, sirup, limonádu, čaj - zkrátka vše mohou v menších dávkách užívat i děti. Je vhodný při nachlazení, je potopudný, čistí krev a je dobrý jako prevence proti chřipce, rýmě, kašli, snižuje dokonce teplotu. V kombinaci s lípou a pampeliškovým medem a citrónem je nenahraditelný.

Čaj připravíte ze dvou lžiček květů, které zalijete vařící vodou a necháte 10 minut luhovat. Pijte 3x denně. Bylinné pytlíčky si můžete připravit revmatické problémy, ohřáté se pak přikládají. V Bavorsku dávali bezinkové květy do kynutých knedlíků pro zdraví, zkuste to i vy.

Listy se dají dobře využít na koupele.

Plody se používají čerstvé, sušené, naložené v podobě sirupu, suší se bez stopek. Sušené plody sejně jako plody borůvek staví velice silné průjmy. Účinné jsou při nachlazení, bolestech hlavy a silné migréně. Plody se barví převážně vína, ale i deserty a šťávy.

 
ZaWeB myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Děkuji za návštěvu a přijďte zase.

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!